Wtorek, 26 stycznia 2021 roku;
  • :
  • :
Search

Tydzień świadomości endometriozy

Drugiego marca rozpoczął się tydzień świadomości endometriozy. To choroba kobieca, która polega na rozroście błony śluzowej macicy poza jej jamą. Bardzo często atakuje jajowody, jajniki, więzadła maciczno – krzyżowe, odbytnicę, pęcherz moczowy oraz jelita, chociaż na świecie znane są także przypadki występowania endometriozy także w płucach, a nawet oku!

Błona śluzowa w chorych miejscach, wskutek działania hormonów, rośnie i podobnie jak błona w macicy złuszcza się, powodując krwawienie, które nie ma ujścia. Tak więc kobiety dotknięte chorobą krwawią i na zewnątrz, i do wewnątrz, a to ostatnie krwawienie jest przyczyną bólu. W nielicznych przypadkach endometrioza przebiega bezobjawowo.

Objawami, które występują przy tej chorobie są: nasilony ból miesiączkowy, który obejmuje krzyż, podbrzusze, a czasami nogi; ból podczas współżycia; bolesne ruchy jelit i ból podczas wizyt w toalecie; częste dolegliwości pęcherza moczowego.

Najczęściej na endometriozę chorują kobiety w wieku rozrodczym. Objawy jednak mogą się pojawić już w wieku nastoletnim, po porodzie lub tuż przed przekwitaniem. Zdarza się, że po menopauzie objawy nie ustępują.

Jeżeli macie jakiekolwiek objawy, warto skorzystać z konsultacji, które podczas Tygodnia świadomości endometriozy są bezpłatne. Ze specjalistami można spotkać się niestety jedynie w stołecznych Poradniach Leczenia Endometriozy w:
Szpitalu św. Zofii przy Żelaznej 90, tam w dniach 3-4 marca w godzinach 9 – 13 będą przyjmować dr Joanna Bubak i dr Maciek Pliszkiewicz. Zapisu można dokonać pod numerem telefonu: 600 190 433 w godzinach 12-15.
I Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii WUM, na Pl. Strynkiewicza 1/3, 5 marca w godzinach 13.20 – 16.30. Konsultacje będą przeprowadzać prof. Ewa Barcz i dr Aneta Zwierzchowska. Zapisy w godzinach 12-15 pod numerem telefonu: 728 161 149.

Endometrioza może skutecznie utrudnić życie. Może być też powodem problemów z zajściem w ciążę. Warto skorzystać z darmowych porad i przebadać się, jeśli tylko coś nas niepokoi.
Akceptuję
x