Czwartek, 21 stycznia 2021 roku;
  • :
  • :
Search

Pomysł utworzenia metropolii trafił do kosza

Obecnie rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość podjęła decyzję o zrezygnowaniu z ustawy metropolitalnej w obecnym kształcie. Są plany, żeby napisać ustawę od nowa, jednak nie ma gwarancji, że ta ustawa powstanie. To już jest pewne – w 2017 r. nie będzie metropolii na obszarze Śląska i Zagłębia. Strata: blisko 200 mln zł i pakiet rozwiązań, które przyczyniłyby się do wzrostu jakości życia mieszkańców i do rozwiązania lokalnych problemów.

Metropolia Silesia logo

Przez blisko cztery miesiące trwała debata na temat utworzenia metropolii Silesia – w opinii publicznej panowało wiele pogłosek i plotek o przyszłym kształcie metropolii. Tryb pracy MSWiA nad rozporządzeniem przebiegał bez zastrzeżeń do końca lutego, natomiast już na początku marca stwierdzono, że prace znacznie się przedłużą i rozporządzenie nie będzie gotowe do końca kwietnia. Ostatecznie zaprzestano prowadzenie prac nad ustawą metropolitalną.

Obecnie w samorządach trwają konsultacje społeczne i dyskusja na temat form współpracy i kształtu wspólnego modelu komunikacji. Szansa na integrację Śląska i Zagłębia została na chwilę wstrzymana. Utworzenie metropolii umożliwiało skoordynowanie transportu publicznego, planowania przestrzennego, a także współpracę na kolejnych obszarach w zakresie m.in. programów unijnych. Ustawa była szansą na uzyskanie wpływów z podatku PIT w wysokości ponad 200 mln zł.
Akceptuję
x