Niedziela, 24 stycznia 2021 roku;
  • :
  • :
Search

Kryminalne zagadki Sosnowca

W stosunkowo niedługiej, bo ledwo ponad 110-letniej historii Sosnowca, miały miejsce na terenie miasta (i dzielnic obecnie do niego należących) naprawdę ciekawe, często nieprawdopodobne zdarzenia.
88

Intrygi, tajemnice, losy różnych rodzin, ciekawe miejsca, wielorakości historii. Plotki, zdrady, kradzieże, kłamstwa, goście z dalekich stron, nietypowe sprawy sądowe. W Sosnowcu w I połowie XX-ego wieku to wszystko było na porządku dziennym. A jeśli ktoś myśli, że tabloidy są „wybrykiem” dzisiejszych czasów, to jest w błędzie. „Torpeda”, „Siedem Groszy” można uznać za mieszankę gazety lokalnej ze współczesnym „Super Expressem”. O wielu ciekawych zdarzeniach z tamtego okresu, można było się dowiedzieć właśnie za sprawą lokalnej prasy.

Historie mrożące krew w żyłach, ale też dobrzy ludzie, romanse, przedsiębiorczy inwestorzy i inne „pikantne sprawy” czyli Sosnowiec w całej swojej okazałości. Kogo należało unikać? A z kim warto było się napić? Które panie i ze względu na jaką profesje były najbardziej znane w mieście? Kilka mniej popularnych faktów z życia chluby Sosnowca, cenionego na świecie tenora – Jana Kiepury. Wszystkie te zagadnienia zostały opisane w książce „Sosnowiec Retro Kryminały”. Jest to bardzo ciekawa publikacja, napisana w przystępny, interesujący sposób, wzbogacona ilustracjami, starymi zdjęciami i pocztówkami, które pozwalają czytelnikowi lepiej wczuć się w klimat danej historii.
90

A dlaczego właściwie nazwa Sosnowiec? Jak powstawały dzielnice naszego miasta? Kim byli Bracia Mieroszewscy, że ich nazwiskiem nazwana jest jedna z sosnowieckich ulic? Stara Niwka, Nowa Niwka – jakie to tereny obecnie? Na te pytania i wiele nurtujących kwestii, związanych z powstawaniem miasta odpowiedzi można znaleźć w książce: „Sosnowiec Gawędy o rodzinnym mieście”. Opowieści sięgające kilku wieków wstecz (zanim powstało miasto), możliwie najdokładniej zbadane za sprawą odnalezionych dokumentów, zapisów z kościelnych rejestrów, tłumaczące obecny kształt i charakterystykę poszczególnych terenów należących do Sosnowca.

fot. wikizaglebie.pl

fot. wikizaglebie.pl

Więcej pisać nie będę, żeby nie zdradzić czytelnikom zbyt wiele. Jednak bez wątpienia są to tytuły, które nie powinny umknąć żadnemu sosnowiczaninowi. Publikacje, które zainteresują każdego „Sherlocka Holmesa” i być może zainspirują do dalszego poszukiwania i odkrywania prawdy o Sosnowcu i Zagłębiu Dąbrowskim.


Książki polecane w tekście:
Sosnowiec Retro Kryminały, Jan Przemsza-Zieliński, Dariusz Kmiotek, wyd. P.H.U. DIKAPPA, Dąbrowa Górnicza 2012
Sosnowiec gawędy o rodzinnym mieście, Jan Przemsza-Zieliński, Sosnowiecka Oficyna Wydawniczo-Autorska „Sowa-Press”, Sosnowiec 2001/2002
Akceptuję
x