Piątek, 30 października 2020 roku;
  • :
  • :
Search

Hawajski relaks w Sosnowcu

Hawaje kojarzą się większości z nas przede wszystkim ze słońcem, tańcem hula i spódniczkami z trawy. O masażu wspomnieliby nieliczni, a tymczasem jest on jednym z największych osiągnięć Hawajczyków.
masazhawajski01

Jak mówi nam nauczyciel terapeuta pani Krystyna Stankala z „Centrum Piękna i Relaksu Ach“ mieszczącego się przy ulicy Modrzejowskiej 45, dawniej był on dostępnych tylko dla wyjątkowych osób – jedynie królowie czy wysocy rangą wojownicy mogli dostąpić tego zaszczytu. Wierzono, że z masażem wiąże się mentalna zmiana – król miał stać się lepszym władcą dla swoich poddanych, a wojownik skuteczniej bronić swojego kraju. Kahuni, którzy zajmowali się sztuką masażu i uzdrowienia, byli postrzegani, jako mistrzowie, nauczyciele czy wręcz lekarze. Swoją wiedzę tajemną przekazywali z pokolenia na pokolenie, lecz wraz ze spadkiem populacji Hawajczyków zaczęli dzielić się nią szerzej, gdyż obawiali się, że wraz z nimi zginie sztuka masażu Lomi Lomi Nui.

Dziś z masażu może skorzystać każdy, jednak, jak uważa pani Krystyna, i tak nie są to przypadkowe osoby. To przeznaczenie powoduje, że ktoś pewnego dnia natrafia na informację o masażu hawajskim i postanawia z niego skorzystać. Jedyną przeszkodą może być ciężka choroba psychiczna, która powoduje zaburzenia świadomości, jak np. schizofrenia. Warunkiem przystąpienia do masażu i jego powodzenia, jest świadomość tego, co dzieje się z nami i z naszym ciałem. Lomi Lomi zalecany jest szczególnie w przypadku takich problemów jak: lekko podwyższone ciśnienie krwi, zaburzenia przemiany materii, zaburzenia krążenia układu limfatycznego i krwionośnego, zaburzenia poziomu cholesterolu i cukru, nerwobóle, przewlekłe bóle mięśniowe, nadwaga, stres, depresja, a także w celu uelastycznienia stawów.

masazhawajski02Masaż Lomi Lomi Nui łączy w sobie zarówno masaż relaksacyjny, jak i leczniczy. Można wręcz powiedzieć, że jest to masaż duszy. Przywraca poczucie bezpieczeństwa, prowadzi do zjednoczenia ciała i duszy oraz wzmacnia procesy samouzdrawiania, wprawiając w ruch zablokowaną energię. Masaż ten może być nawet podróżą w głąb świadomości. Wszystko zależy od tego, jak bardzo osoba masowana chce się otworzyć.

Pani Krystyna nie postrzega osób, które do niej trafiają, jako swoich pacjentów. Zdecydowanie woli określać je w sposób mniej zdystansowany, jako istoty. Lomi Lomi rozpoczyna się rozmową, która ma na celu osiągnięcie przez istotę poczucia bezpieczeństwa i relaksu. Masażysta musi poznać bliżej osobę, którą ma masować, by pomóc jej jak najlepiej. Może ona opowiedzieć o tym, co ją boli, o swoich problemach i przeżyciach. Sam masaż odbywa się przy przygaszonych światłach, delikatnym zapachu olejków i hawajskiej muzyce, w rytm której porusza się masażysta. Dzięki temu jego ruchy stają się bardziej płynne, a osoba masowana zaczyna podążać za jego ruchem. Podczas zabiegu masażysta śpiewa, aby przywołać dobrą energię, która całkowicie skupia się na istocie. Następnie przystępuje do masażu, któremu poddawane jest całe ciało, ponieważ nawet gdy boli jedna część, cierpi cały człowiek.

Masaż ma za zadanie wyzwolić swobodę w myśleniu, a także pomóc w zmianie nastawienia do życia. Jest to możliwe dzięki użyciu szeregu technik, w których masażysta wykorzystuje swoje przedramiona, łokcie, palce czy dłonie. Płynność i delikatność jego ruchów sprawie, że Lomi Lomi porównywane jest do dotyku miękką łapą zadowolonego kota.

Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, powinno się już na kilka dni przed planowanym masażem rozpocząć przygotowania. Należy spożywać lekkostrawne posiłki i pić dużo wody, a przede wszystkim nastawić się na pozytywne myślenie i skupić na swojej intencji, czyli na tym, co chcielibyśmy zmienić we własnym życiu.

Pani Krystyna bardzo szybko zauważa zmiany u osób, które masuje. W ich stroju pojawiają się kolory, zaczynają oni widzieć świat w zupełnie inny sposób, a często zaczynają nawet szukać nowych znajomych o podobnych poglądach życiowych. Zmiany zauważalne są również podczas samego masażu – ciało odczuwa inaczej, staje się bardziej ufne.

Wśród masaży oferowanych przez panią Krystynę jest także masaż dla dwojga – Aloha. W świecie, w którym ludzie często traktują powierzchownie nawet swoich najbliższych, warto nauczyć się przeżywania bliskości. Para masuje się wzajemnie pod okiem nauczyciela, który pokazuje, jak należy wykorzystać płynność ruchu przedramion, nie odrywając ich od ciała, by zamieniała się ona w dotyk nieskończoności. Pary uczą się między innymi tego, jak rozprowadzać olejek oraz wykorzystywać w masażu oddech. Masaż Aloha pozwala na duchowe i emocjonalne zbliżenie się do siebie, odbudowanie zaufania i zerwanych więzi, dlatego może pomóc nawet osobom przeżywającym kryzys w związku.

masazhawajski03
Akceptuję
x