Sobota, 16 stycznia 2021 roku;
  • :
  • :
Search

Wojna na inteligencję

Współczesne konflikty zbrojne dalece odbiegają od wojen, które miały miejsce chociażby w ubiegłym stuleciu. Dziś o zwycięstwie na polu bitwy decydują nie tylko przewaga liczebna, odpowiedni sprzęt i odwaga, ale przede wszystkim chłonne, analityczne umysły specjalistów i wysokie IQ dowódców.

Gra w Bingo ze Żmiją i Zrzędliwą Zuzą
Dla przykładu, liczba informacji, jaką jest zmuszony przyswoić mózg pilota myśliwca bojowego F-16, zwanego czasem potocznie Żmiją, jest doprawdy porażająca. Niewielkich rozmiarów, ciasny kokpit samolotu myśliwskiego wypełniony jest po brzegi nowoczesną elektroniką pompującą przez cały czas wiadomości do głowy pilota. Potrzeba doprawdy wielu lat żmudnych ćwiczeń i pracy nad sobą, by stać się doskonałym operatorem tej śmiercionośnej maszyny. O tym, że warto poświęcać każdą wolną chwilę na ćwiczenie pamięci i logicznego myślenia zaświadczyłby z pewnością Dan Hampton, pilot amerykańskich sił zbrojnych w stanie spoczynku i autor książki Viper. Pilot F-16. Kiedy podczas rutynowego lotu nad Egiptem w jego myśliwcu nagle zgasł silnik, mężczyzna miał zaledwie półtora minuty na wyjście z opresji. Zdolność trzeźwej oceny sytuacji i niezwykła bystrość umysłu trenowanego przez lata okazały się zbawienne. Podczas zaledwie kilkudziesięciu sekund lotu nurkowego pilot był w stanie wyłowić najważniejsze informacje z lawiny komunikatów wyrzucanych miarowo przez sztuczny głos komputera pokładowego, zwanego pieszczotliwie Zrzędliwą Zuzą. Następnie zaś wdrożyć odpowiednie procedury, dzięki którym sprowadził samolot bezpiecznie na ziemię, jeszcze zanim osiągnął Bingo, czyli minimalną ilość paliwa.

Kurs szybkiego czytania warty miliony
Równie niezwykłymi zdolnościami umysłu musi na co dzień wykazywać się w swojej pracy pilot śmigłowca bojowego Apacz. Oprócz elektronicznego kokpitu z przyrządami nawigacyjnymi oraz komputerem pokładowym każdy pilot Apacza odbiera masę informacji za pośrednictwem wyposażonego w ekrany hełmu. Szkolenie pilotów tych niezwykłych śmigłowców trwa kilka lat i pochłania miliony. Podczas pierwszych miesięcy szkolenia natłok informacji bombardujący umysł pilota w czasie lotu jest tak ogromny, że większość z nich boryka się z chronicznymi bólami głowy. Brytyjski pilot Apacza Ed Macy postanowił któregoś dnia zrobić mały eksperyment i uwiecznił za pomocą kamery swe zachowanie podczas lotu ćwiczebnego. Kiedy w domowych pieleszach odtworzył nagranie ku swemu zaskoczeniu skonstatował, że każde z jego oczu podąża w innym kierunku śledząc parametry lotu. Żona Macy’ego stwierdziła, że w takim wypadku powinien on sobie poradzić z czytaniem dwóch książek jednocześnie. Zaciekawiony pilot spróbował i przekonał się, że to możliwe.

Potęga ludzkiego umysłu
Dziś piloci, tacy jak Ed Macy, czy Dan Hampton stanowią chlubę lotnictwa, jednakże być może ich miejsce zastąpią niedługo ludzie o jeszcze większych zdolnościach umysłu, którzy nie będą musieli nawet wychodzić z domu, by pilotować myśliwce bojowe. Według najświeższych doniesień ze świata nauki 55-letnia Jan Scheuermann, kobieta poruszająca się na wózku inwalidzkim, dzięki umieszczonym w mózgu elektrodom była w stanie pilotować myśliwiec F-35 wyłącznie za pomocą umysłu.

Jak twierdzi dyrektor DARPA Arati Prabhakar, kobieta dokonała tej sztuki, mimo że nigdy nie siedziała za sterami samolotu, co świadczy o potędze ludzkiego mózgu.

Akademia Spełniania Pasji i Realizacji Aspiracji ASPIRA
Serdecznie zaprasza na:
Kursy technik pamięciowych
Pasjonujące zajęcia edukacyjne
Interaktywne gry edukacyjne
Tel. 798 847 501
www.aspira.tk
www.aspiraedu.blogspot.com




Akceptuję
x