Czwartek, 22 października 2020 roku;
  • :
  • :
Search

Weekend Kultury Irlandzkiej – St. Patrick’s Day

14-17 marca po raz szósty odbędzie się „Weekend Kultury Irlandzkiej – St. Patrick’s Day” organizowany przez Zespół Tańca Irlandzkiego „Lia Fail” przy współpracy z Miejskim Klubem im. Jana Kiepury w Sosnowcu. W ramach festiwalu będzie można poznać bliżej irlandzką muzykę, taniec, śpiew, film, fotografię oraz, po raz pierwszy w tym roku, smak. W różnych miejscach w Sosnowcu będą odbywać się warsztaty taneczne, zajęcia plastyczne dla dzieci i koncerty. W lokalach Café Pogoń Zapiekarnik będzie można spróbować przysmaków nawiązujących do kultury Irlandii.

Pierwszego dnia festiwalu w Sali Koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych odbędzie się koncert Beltaine & Glendalough (zobacz w kalendarzu wydarzeń!). Zespół Beltaine jest jednym z najciekawszych zjawisk polskiej muzyki folkowej. Różnorodność osobowości i doświadczeń muzyków składa się na wyjątkowe dźwiękowe eksperymenty. Żywiołowe koncerty grają nie tylko w Polsce, ale i na odległych częściach globu – zobaczyć można było ich chociażby w USA, Meksyku i Malezji. Z kolei zespół Glendalough jest najdłużej działającym zespołem tańca irlandzkiego na Śląsku. Od 2003 roku nieprzerwanie występuje przed  polską i zagraniczną publicznością zarówno na dużych festiwalowych scenach, jak i na kameralnych klubowych pokazach. Bilety w cenie 15 zł uprawniają również do bezpłatnego wejścia na afterparty do Klubu Remedium od godz. 21.00
beltaineglendalough8

15 marca w Remedium będzie można posłuchać relacji podróżników (zobacz w kalendarzu wydarzeń!), którzy zwiedzili Zieloną Wyspę i jej okolice. Opowiedzą oni o kulturze, miejscowych zwyczajach, kuchni i zabytkach, a wszystko zilustrują pięknymi zdjęciami. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Włodek Nielipiński, przewodniczy Studenckiego Koła Naukowo-Podróżniczego „Denali” oraz Bartek Zugaja, autor projektu biegowego „EasterRising Project”. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

W poniedziałek 16 marca o godzinie 20:00 w Remedium zagra zespół Donegal (zobacz w kalendarzu wydarzeń!). Jego członkowie przekraczają granice stylów, łamią konwencje i kanony, łącząc tradycyjne brzmienia celtyckie z elementami muzyki pop, rock, blues czy bluegrass. Cena biletu w przedsprzedaży to 15 zł, a w dniu koncertu 20 zł.
donegal

Na ostatni dzień festiwalu zaplanowano spektakl „Usłyszeć taniec” (zobacz w kalendarzu wydarzeń!) Jest to pierwszy w Polsce projekt taneczny oparty na różnych formach stepowania: Irish step dance, flamenco, americantap oraz muzyce ethnojazzowej. Barwny spektakl, gdzie taniec stanowi integralną część muzyki, a muzyka tańca. Różne kultury muzyczne spotykają się w jednym miejscu, a tradycja i nowoczesność to synonimy. Projekt tworzą wybitni tancerze i muzycy, soliści widowisk, mistrzowie tradycji/współcześni performerzy. Spektakl odbędzie się w Energetycznym Centrum Kultury o godzinie 19:00, a cena biletu wynosi 15 zł.
uslyszectaniec

plakat-weekend-popr
Akceptuję
x