Wtorek, 19 stycznia 2021 roku;
  • :
  • :
Search

Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego w Zamku Sieleckim [18.10]

18 października o godzinie 12.00 w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki odbędzie się podsumowanie badań etnograficznych pn. Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego. To pierwsze od kilkudziesięciu lat tak kompleksowe badanie kultury tradycyjnej Zagłębia Dąbrowskiego.

tropem-badaczy-zaglebia-dabrowskiego

Publikacja Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego opisuje obrzędowość doroczną i rodzinną oraz stan tradycyjnego budownictwa pogranicza małopolsko-śląskiego. To pierwsze tego typu wydawnictwo od lat. Na 400 stronach książki znajdziemy szczegółowe opisy tradycyjnej kultury Zagłębia Dąbrowskiego, który jest uzupełniony bogatym materiałem fotograficznym.

Częścią spotkania będzie wernisaż wystawy fotografii autorstwa Roberta Garstki i Bartosza Gawlika. Dzięki zgromadzeniu archiwalnych i współczesnych zdjęć udało się porównać dawną i dzisiejszą obrzędowość doroczną i rodzinną oraz architekturę Zagłębia Dąbrowskiego.

Projekt Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W realizację działania zaangażowane były instytucje partnerskie: Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie, Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej oraz Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
Akceptuję
x