Czwartek, 21 stycznia 2021 roku;
  • :
  • :
Search

Podsumowania i plany. Echa sesji Rady Miejskiej

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta podsumowano pierwsze sto dni pracy Arkadiusza Chęcińskiego jako prezydenta Sosnowca. Skoncentrowano się także na Pakiecie Przedsiębiorcy i Pakiecie Mieszkańca jako dwóch najważniejszych zadaniach, nad którymi pracują obecnie pracownicy sosnowieckiego magistratu.

Pakiet Przedsiębiorcy to zbiór udogodnień, które mają zachęcić inwestorów do inwestowania lokowania kapitału w mieście, a co za tym idzie zwiększać ilość miejsc pracy dla sosnowiczan. Miasto chce potencjalnym inwestorom zaproponować zwolnienia od podatku od nieruchomości, wydzierżawianie za ,,złotówkę” na rzecz inwestorów gruntów gminnych o powierzchni do 1000 m². pod działalność produkcyjną, usługową i rzemieślniczą. Nie zapomniano także o kulturze i rozrywce. ,,Lokal na Kulturę” to program, w którym będzie można wynająć po atrakcyjnej stawce za m² lokal na cele kulturalne. W skład Pakietu wchodzi również jedna, niższa opłata za ogródki gastronomiczne w pasie drogowym oraz nowe stawki podatków od środków transportowych (od 2016 r.). Duży udogodnieniem dla przedsiębiorców powinno być także skrócenie czasu oczekiwania na decyzje urzędowe oraz wyznaczenie indywidualnego opiekuna, wyjaśniającego wątpliwe kwestie.

Drugi proponowanym zestawem pomysłów jest Pakiet Mieszkańca. Zakłada on np. wprowadzenie nowych zasad tzw. ,,Budżetu Obywatelskiego”, w którym miasto dzielone jest na 16 obszarów konsultacyjnych, a pula środków do podziału przez mieszkańców wzrasta do 6 mln zł. Miasto proponuje także zmianę zasad oraz kryteriów wynajmowania mieszkań. O najem będą mogły występować osoby spełniające mniej wygórowane kryteria. W regulacji dotyczącej kryteriów kwalifikujących zmienione zostanie kryterium metrażowe z 5 m² pow. pokoi na osobę na 7 m² oraz ma być podniesione kryterium dochodowe w gospodarstwie wieloosobowym z wysokości 100% najniższej emerytury do 150% oraz w gospodarstwie jednoosobowym z 150% najniższej emerytury do 200%. Ma zostać zwiększona liczba uprawnień do wynajmu mieszkań trybie szczególnym z 10 do 20 lokali rocznie. W Pakiecie Mieszkańca Miasto nie zapomina również o nowych mieszkańcach Sosnowca. Planowane jest uruchomienie programu lojalnościowego ,,Zamieszkaj w Sosnowcu”, dzięki któremu będzie można skorzystać ze zniżek w sosnowieckich ośrodkach kultury, np. w Teatrze Zagłębia czy Muzeum. W celu zachęcenia właścicieli nieruchomości do renowacji elewacji planowane są zwolnienia z podatków, nie tylko dla tych którzy posiadają obiekt w centrum miasta, ale także w innych dzielnicach. W planach są zwolnienia od podatku od nieruchomości od nowo wybudowanych domów jednorodzinnych oraz stworzenie katalogu nieruchomości gminnych z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe.

W budżecie miasta zabezpieczono środki przeznaczone na dokumentację związaną z budową basenu przy szkole przy ul. Bohaterów Monte Cassino oraz z przebudową dwóch boisk szkolnych (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11 oraz Szkoła Podstawowa nr 42). Miasto zamierza także stworzyć miejsko-szkolny ośrodek kultury w Ostrowach Górniczych i Juliuszu, gdzie obecnie brak podobnego ośrodka.

Źródło: sosnowiec.pl
Akceptuję
x