Niedziela, 24 stycznia 2021 roku;
  • :
  • :
Search

Pieśni hiszpańskie i argentyńskie

9 kwietnia Energetyczne Centrum Kultury przy ulicy Będzińskiej 65 serdecznie zaprasza na „Pieśni hiszpańskie i argentyńskie” w wykonaniu Magdaleny Idzik (mezzosopran) i Roberta Morawskiego (fortepian).
idzik-morawski

Zobacz w kalendarzu wydarzeń!

Magdalena Idzik jest absolwentką Akademii Muzycznej imienia Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego profesor Małgorzaty Marczewskiej. Studia kontynuowała w Mediolanie pod kierunkiem Vittorio Terranovy i w Londynie u Joy Mammen. Stypendystka Fundacji Ewy Czeczejko-Sochackiej („Promocja Talentu”) i absolwentka Akademii Rossiniowskiej we Włoszech. Obecnie solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (Katedra Wokalistyki).

Zadebiutowała w 2001 roku na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w spektaklu „Śpiewnik domowy” Moniuszki w reżyserii Marii Fołtyn. Brała udział w wykonywaniu „Requiem” Mozarta podczas koncertu dla królowej belgijskiej Fabioli. Wystąpiła również w koncercie poświęconym pamięci Giuseppe Sinopoliego w Pizie, w gali Gwiazdy dla Europy pod batutą dyrygenta José Cury oraz w koncercie galowym Andrea Bocellego w Teatrze Wielki w Łodzi.

Współpracowała z dyrygentami, takimi jak Łukasz Borowicz, Tomasz Bugaj, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Michał Nestorowicz, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Alberto Zedda, Marcello Rota, Will Crutchfield, Antonino Fogliani, Valery Gergiev, Tiziano Severini oraz z reżyserami Mariuszem Trelińskim, Martą Domingo, Januszem Józefowiczem czy Martinem Ottawą. Jest laureatką nagrody „Bursztynowego drzewa” w kategorii „muzyka poważna” za rolę w „Pociągu wspomnień”.

Robert Morawski jest absolwentem Akademii Muzycznej imienia Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu profesor Bronisławy Kawalla. Uczeń Jerzego Marchwińskiego. Debiutował wieku siedmiu lat w Filharmonii Narodowej. Pobierał nauki u wielu wybitnych osobistości, takich jak Leszek Brodowski, Irwin Gage, Tomasz Herbut, Lee Kum Sing, Naum Sztarkman, Joanna Świtlik, czy Edward Wolanin.

Koncertuje zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, Austrii, Bułgarii, Szwajcarii, Włoszech, Norwegii i Francji oraz w Kanadzie i USA. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych: Schleswig Holstein Musik Festival, Warszawska Jesień, Laboratorium Muzyki Współczesnej, Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, Muzyka w Starym Krakowie. Otrzymał wiele prestiżowych nagród. Jest laureatem między innymi Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Ady Sari w Nowym Sączu, Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej imienia Krzysztofa Pendereckiego i Konkursu Pieśni imienia I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. W 2011 roku zdobył „Fryderyka” za najlepszą płytę kameralną z muzyką Karola Szymanowskiego (wraz ze skrzypkiem Sławomirem Tomasikiem).

Od 2011 prowadzi klasę kameralistyki fortepianowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Występuje z Aleksandrą Kurzak, Aliną Mleczko, Alison Pearce, Małgorzatą Walewską, Agnieszką Wolską, Joanną Woś, Vadim Brodskim, Romualdem Gołębiowskim, Krzysztofem Jakowiczem, Sławomirem Tomasikiem, Januszem Wawrowskim, Kwartetem Camerata, Camerata Vistula.

„Pieśni hiszpańskie i argentyńskie” odbędą się w ramach Międzynarodowego XVI Festiwalu Sosnowieckich Dni Muzyki Znanej i Nieznanej.
Akceptuję
x