Piątek, 15 stycznia 2021 roku;
  • :
  • :
Search

Pierwszy gotówkomat w Sosnowcu

W sosnowieckiej Plazie zostało zamontowane urządzenie, które przypomina swoim wyglądem bankomat. Jest to gotówkomat, który umożliwia nie tylko wypłatę gotówki. Już wkrótce jego funkcje zostaną wzbogacone o możliwość zaciągnięcia pożyczki, połączenia kredytów lub zapłaty rachunków.

money-367973_1920

Gotówkomat to nowość roku 2015 w finansach osobistych, rozwiązanie wyróżnione m.in. na Forum Liderów Cyfrowego Biznesu. Gotówkomaty wypełniają ważną lukę na rynku usług finansowych, bo nie wymagają korzystania z Internetu czy też posiadania konta w banku. Jednocześnie zapewnia w jednym miejscu szybki dostęp do wielu usług finansowych.

Na wiosnę Gotówkomat zaproponuje nową usługę, jaką będzie możliwość łączenia kilku kredytów w jeden, aby tym samym obniżyć wysokość rat i uprościć rozliczenia.

Gotówkomat w praktyce. Jak to działa:

– 15 minut i bez formalności.
Do wzięcia pożyczki czy złożenia wniosku o analizę kredytową w celu połączenia zobowiązań finansowych wystarczy dowód osobisty. Jednak to nie oznacza, że automat robi skan dokumentu i wypłaca nam pieniądze automatycznie. Weryfikacja klienta jest taka sama jak np. w banku, tyle że dokonują jej samodzielnie pracownicy firmy oferującej usługę. Najpierw klient identyfikowany jest po numerze PESEL, później jego dane sprawdzane są w Biurze Informacji Kredytowej, bazach dłużników: ERIF, KRD i BIG oraz w wewnętrznych zbiorach Związku Banków Polskich.

– A co w sytuacji, kiedy ktoś ukradnie nam dowód. Da się oszukać maszynę podrobionym zdjęciem?
Wbrew pozorom to o wiele trudniejsze niż w sytuacji, kiedy obsługiwani jesteśmy przez pracownika w okienku lub kuriera. A to dlatego, że najpierw maszyna sprawdza autentyczność i stan dokumentu, wykonując serię zaawansowanych technologicznie skanów. Następnie wkracza konsultant, który porównuje fotografię z dowodu z naszym zdjęciem zrobionym na żywo. W razie jakichkolwiek wątpliwości transakcja zostanie zablokowana.

– Czy są jakieś wymogi dotyczące fotografii, którą sobie robimy?
Tak, zdjęcie musi być wykonane na wprost. Nie przejdą okulary słoneczne, nakrycie głowy czy profil. Wizyta klienta jest jednocześnie nagrywana na kamerę, co stanowi ważny materiał weryfikacyjny i dowodowy.

– A jeśli zgubiliśmy dowód?
Zawsze należy pamiętać o zastrzeganiu dowodu osobistego natychmiast, jak tylko zauważymy jego brak. Ważne, żeby to zrobić bezpośrednio w banku lub w BIK, nie wystarczy zawiadomienie policji. Co prawda w przypadku usług finansowych, takich jak Gotówkomat, klienci są dodatkowo chronieni prawnie, jednak jest wiele innych sytuacji, w których lepiej nie kusić losu.

– Klikamy w maszynie i kupujemy usługę. Skąd pewność, że warunki zaoferowane na ekranie, np. pożyczki, rzeczywiście obowiązują?
Dwukrotnie podczas transakcji użytkownik otrzymuje wydruk z potwierdzeniem warunków i całkowitego kosztu usługi. Pierwszy raz po złożeniu wniosku, drugi po zakończeniu całego procesu. Co więcej, klient otrzyma mailem lub pocztą umowę zawartą z firmą pożyczkową , ze wszystkimi wymaganymi danymi i podpisami. W razie wątpliwości od umowy można odstąpić w ciągu 14 dni.
Akceptuję
x