Niedziela, 24 stycznia 2021 roku;
  • :
  • :
Search

Ostatnia prosta do powołania Rady Dzielnicy w Kazimierzu Górniczym

Pierwsza próba powołania Rady Dzielnicy w Kazimierzu Górniczym miała miejsce już w 2014 roku, niestety ze względu na brak wystarczającej liczby chętnych do kandydowania wybory nie odbyły się. Cała droga jaką przeszła ówczesna grupa inicjatywna poszła na marne. Zdecydowanie zabrakło w tym czasie rozgłosu inicjatywy i informacje nie dotarły do osób potencjalnie zainteresowanych działalnością społeczną.

Na początku ubiegłego roku powstała nowa grupa inicjatywna. Tym razem priorytetem było dotarcie do jak największej liczby mieszkańców. Powstała strona Internetowa dzielnicy www.kazimierz-gorniczy.pl oraz profil na portalu Facebook o nazwie TAK dla Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy. W bardzo krótkim czasie za sprawą grupy inicjatywnej wokół bardzo aktywnych liderów powstał mały ruch społeczny.

Już w kwietniu grupa inicjatywna powołania Rady Dzielnicy w składzie Łukasz Krawiec, Leokadia Bigaj, Maciej Borkowski, Małgorzata Kozłowska, Ryszard Pawłowski, Marcin Ziółek oraz Przemysław Ferszt złożyła oficjalne pismo z prośbą do Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego o wszczęcie procedury powołania Rady w Kazimierzu Górniczym.

Zaczynając nasze działania nie przypuszczaliśmy, że droga do powołania Rady Dzielnicy będzie tak długa – wspomina Łukasz Krawiec, członek grupy inicjatywnej i niekwestionowany jej lider – Wszystkie zadania, które do nas należały jako grupy inicjatywnej realizowaliśmy bardzo sprawnie i niezwłocznie.
Pierwszą próbą dla sprawności działania była zbiórka podpisów poparcia inicjatywy powołania Rady Dzielnicy, oraz konsultacje społeczne.

Aby Rada Dzielnicy powstała grupa inicjatywna musiała zebrać co najmniej 10% podpisów mieszkańców Kazimierza Górniczego (tj. około 600 podpisów). Wymagany czas na zebranie podpisów był nieokreślony, jednak grupa potraktowała temat zbierania podpisów bardzo poważnie.

Zebraliśmy niemal 1100 podpisów w około półtora tygodnia. To był dla nas sukces, nie spodziewaliśmy się, że pójdzie nam to tak sprawnie. Nie udałoby się to gdyby nie pełna mobilizacja mieszkańców. Uruchomiliśmy kilkanaście punktów informacyjnych na terenie Kazimierza Górniczego w których można było otrzymać informacje o powstaniu Rady Dzielnicy oraz złożyć swój podpis poparcia. Jednak największą ilość podpisów zebraliśmy bezpośrednio chodząc od drzwi do drzwi, oraz dzięki zbiórce pod Kościołem. To nie była dla nas zwykła zbiórka podpisów, a kolejny powód do wyjścia do mieszkańców Kazimierza Górniczego. Dzięki tej akcji dołączyły do nas kolejne osoby. –

Mieszkańcy Kazimierza Górniczego nie poprzestali tylko na staraniach o powołanie Rady Dzielnicy. Stworzyli grupę, której celem były starania o utworzenie Muzeum Górniczego po likwidowanej ostatniej w Zagłębiu Kopalni Węgla Kamiennego, wraz z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego zorganizowali spacer po historycznych miejscach swojej dzielnicy, aktywnie promowali Budżet Obywatelski (frekwencja 23% była wyższą od średniej miasta!), zorganizowali ognisko w Parku im. Jacka Kuronia oraz pomagali w organizacji festynu w Ostrowach Górniczych. Warto dodać, że konsultacje społeczne dotyczące powołania Rady Dzielnicy, również dzięki aktywności mieszkańców cieszyły się bardzo dużą popularnością.

Mieszkańcy Sosnowca wrzucili do urn około stu ankiet, to bardzo dobry wynik – zaznacza Łukasz Krawiec.
Po wielu miesiącach oczekiwania wybory do Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy zostały zarządzone na niedzielę 7 lutego 2016 roku, a aktualnie jest możliwość zgłaszania kandydatów na Radnych. Tym razem liczba chętnych już przekroczyła 30 osób, to naprawdę bardzo duży sukces osób odpowiedzialnych za powołanie Rady.

Powołanie Rady Dzielnicy to dopiero początek bo przyszłą Radą czeka bardzo dużo pracy. Kazimierz Górniczy nie ma swojego przedstawiciela w Radzie Miasta, a wieloletnich zaniedbań Dzielnicy nie da się nadrobić w kilka miesięcy.

Kazimierz Górniczy jest bardzo zaniedbaną dzielnicą, niestety od wielu lat Kopalnia Kazimierz-Juliusz już nie mogła o nas dbać tak jak kiedyś, a miasto nie przystosowało się do nowej rzeczywistości. Poprzednie władze Sosnowca szerokim łukiem omijały wschodnie dzielnice Sosnowca. Na szczęście w tym roku wiele się zmieniło. Pierwszy raz od kilku lat w budżecie miasta wpisanych jest kilka większych inwestycji. Przy Prezydencie Chęcińskim powstał również specjalny Zespół ds. rewitalizacji Dzielnicy Kazimierz Górniczy. Widać zainteresowanie naszą dzielnicą i chęć współpracy. Jesteśmy bardzo częstymi gośćmi w Urzędzie Miasta i przypominamy o naszych potrzebach.

Wybory do Rady Dzielnicy już 7 lutego i ostatnie zadanie przed grupą inicjatywną to przekonanie mieszkańców do udziału w wyborach, ponieważ aby były one ważne potrzebne jest przekroczenie 5% frekwencji.

Kazimierz Górniczy - wybory

Kazimierz Górniczy – wybory
Akceptuję
x