Wtorek, 26 stycznia 2021 roku;
  • :
  • :
Search

Nic o nas bez nas – Łukasz Krawiec o inicjatywie powołania Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy

O problemach w sprawie powołania Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy rozmawialiśmy z Łukaszem Krawcem.

Łukasz Krawiec (w środku)

Łukasz Krawiec (w środku)

Co sprawiło, że zainteresował się Pan problemami powołania Rady Dzielnicy?
Mieszkam w Kazimierzu Górniczym od urodzenia – to stąd pochodzi moja rodzina i jestem bardzo związany z tym miejscem. Chciałbym, żeby nam mieszkańcom żyło się tutaj coraz lepiej i żeby Kazimierz stał się jednym z najatrakcyjniejszych miejsc w regionie. Jest to bardzo duża dzielnica Sosnowca, ale niestety również bardzo zapomniana. Powołanie takiej jednostki pomocniczej sprawi, że mieszkańcy mówiąc jednym głosem będą mogli o sobie częściej i skuteczniej przypominać. Kluczem do sukcesu, czyli do powołania Rady, jest dobra reklama. W przeszłości byłem organizatorem Festiwalu Kultury Absurdalnej w Katowicach i wiem, jak ważne są media społecznościowe w dotarciu do potencjalnych odbiorców.

Jakimi problemami mogłaby się zająć Rada Dzielnicy Kazimierz?
Problemów w dzielnicy niestety przybywa, a wraz z nimi obszarów dla działalności rady. Przykładowo, zaniedbana infrastruktura drogowa wciąż się pogarsza i wymaga natychmiastowej naprawy, a w wielu miejscach wymiany na nową. Nieunikniona likwidacja największego zakładu pracy – KWK Kazimierz-Juliusz z pewnością nie polepszy sytuacji. Sprawa gruntów i mieszkań na Osiedlu Wagowa przez wiele lat nie została uregulowana, a stopień dezinformacji mieszkańców stanowi poważny problem. Rada może zatem stworzyć centrum informacji i być pośrednikiem pomiędzy jednostkowym obywatelem a Urzędem Miasta.

Jaki zasięg działania miałaby obejmować utworzona Rada?
Uchwałą Rady Miejskiej w Sosnowcu został nadany jednostce pomocniczej statut, który określa zasięg jej działania. Według informacji, jakie uzyskałem w Urzędzie Miasta, w obszarze wyznaczonym dla działania Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy mieszka 7770 osób i obejmuje on również Porąbkę. Uważam, że powinna zostać powołana Rada na podstawie granic przewidzianych w statucie zatwierdzonym przez Radnych Sosnowca, ponieważ jest to najszybsza droga do jej powstania. Jeśli mieszkańcy Porąbki zorganizują się i wyrażą chęć, to w przyszłości powinna powstać osobna Rada Dzielnicy Porąbka.

Obszar obejmujący Radę Dzielnicy Kazimierz Górniczy

Obszar obejmujący Radę Dzielnicy Kazimierz Górniczy

Na jakim etapie są działania dotyczące powstania Rady Dzielnicy w Kazimierzu?
W najbliższym czasie planuję rozpocząć akcję zbierania podpisów pod inicjatywą. Niestety pierwsza próba powołania Rady nie powiodła się ze względu na brak chętnych osób do kandydowania. By zostały rozpisane kolejne wybory musimy zebrać podpisy minimum 10% mieszkańców dzielnicy Kazimierz Górniczy. Stąd, korzystając z mediów społecznościowych, staram się zorganizować grupę ludzi, która będzie mogła pomóc przy zbiórce podpisów. Tym razem nie możemy sobie pozwolić na to, by próba powołania jednostki pomocniczej nie udała się ze względu na brak chętnych. Dlatego chcę zadbać o rozgłos naszej inicjatywy. Założyłem profil ”TAK dla Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy” na portalu Facebook oraz skrzynkę e-mailową, na którą mieszkańcy mogą przesyłać swoje pomysły i uwagi, a w dalszej kolejności mam w planach stworzenie internetowego serwisu informacyjnego.

Jak ocenia Pan zainteresowanie inicjatywą?
Zainteresowanie powołaniem Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy jest bardzo duże. W ciągu zaledwie kilku dni profil na portalu przekroczył 100 polubień i zbliża się już do drugiej setki. Mieszkańcy piszą do mnie i dzielą się pomysłami, które można zrealizować w naszej dzielnicy. Dostałem też bardzo dużo słów gratulacji i wsparcia.

Czy planuje Pan spotkania z mieszkańcami?
Tak, w środę 8 kwietnia o godzinie 18:00 w MDK Kazimierz odbędzie się spotkanie z mieszkańcami Kazimierza Górniczego. Wszystkich serdecznie zapraszamy. Będzie to wspaniała okazja do przedyskutowania problemów dzielnicy i oczekiwań mieszkańców.
radaspotkanie

Bardzo dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia.
Dziękuję, pozdrawiam!

TAK dla Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy – FACEBOOK
Akceptuję
x