Wraz z rozpoczęciem drugiego semestru w szkołach gimnazjalnych odbyło się kolejne spotkanie funkcjonariuszy Służby Więziennej z Aresztu Śledczego w Sosnowcu z uczniami Gimnazjum nr 18 w ramach programu profilaktycznego „Na zakręcie”. Jego tematem był problem spożywania alkoholu i zażywania środków odurzających oraz ich wpływu na przestępczość wśród młodzieży.
Sporo uwagi poświęcono również imprezom masowym, w trakcie których młodzi ludzie, często nieświadomie, dopuszczają się zachowań godzących w porządek prawny. Przedstawiono sposoby ochrony przed tymi zagrożeniami. Poinformowano także młodzież, gdzie można szukać pomocy w podobnych sytuacjach.
Gimnazjaliści, którzy dotychczas w ramach programu spotykali się z funkcjonariuszami Służby Więziennej oraz Policji na terenie swojej szkoły, w dniu 30.03.2015 mieli okazję odwiedzić sosnowiecki areszt oraz Komendę Miejską Policji w Sosnowcu. Uczniowie przebywając na terenie Aresztu Śledczego w Sosnowcu zostali zapoznani z podstawowymi informacjami na temat przeznaczenia sosnowieckiej jednostki penitencjarnej. Dowiedzieli się także, jakie oddziaływania resocjalizacyjne podejmowane są przez kadrę penitencjarną. W ramach krótkiej prezentacji zademonstrowano uczniom środki ochrony osobistej oraz środki przymusu bezpośredniego pozostające na wyposażeniu jednostki. Omówiono także przypadki ich stosowania. Gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć oddział mieszkalny dla osadzonych zakwaterowanych w warunkach aresztu śledczego, część oddziału zakładu karnego typu półotwartego przeznaczonego dla recydywistów, place spacerowe oraz boisko sportowe.
Program „Na zakręcie” skierowany jest do uczniów Gimnazjum nr 18 w Sosnowcu. Przy współpracy z dyrekcją szkoły realizują go funkcjonariusze Służby Więziennej z sosnowieckiej jednostki penitencjarnej, a także funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu. Jego celem jest zapobieganie zachowaniom przestępczym wśród młodzieży, a także zapoznawanie uczniów z obowiązującymi regulacjami prawnymi dotyczącymi przestępczości, jej konsekwencjami oraz ogólną charakterystyką przestępstw, których najczęściej dopuszczają się nieletni.
Źródło: www.sw.gov.pl