Środa, 20 stycznia 2021 roku;
  • :
  • :
Search

Metropolia będzie miała siedzibę w Sosnowcu?

Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, wysłał pismo do prezydentów wszystkich miast, w którym proponuje, aby przyszła siedziba Metropolii znajdowała się w Sosnowcu.

urzadmiasta

Idea powstania metropolii z siedzibą w Sosnowcu jest możliwa, dzięki przyjęciu przez rząd projektu ustawy o związku metropolitalnym dla województwa śląskiego. Docelowo metropolia miałaby powstać w połowie 2017 r., a rozpoczęcie funkcjonowania jest przewidywane na styczeń 2018 r.

Utworzenie związku metropolitalnego z siedzibą w Sosnowcu miałoby strategiczne znaczenie dla Sosnowca, ponieważ wiązałoby się to z przeniesieniem części instytucji publicznych do stolicy Zagłębia oraz wiele istotnych usług publicznych (m.in. transport, promocja) będzie zarządzana przez jeden podmiot. Zgodnie z ustawą o związkach metropolitalnych pełnomocnikiem ds. utworzenia związku metropolitalnego w naszym przypadku ma zostać prezydent Katowic.

Proponowana nazwa „Śląsko-Zagłębiowska Metropolia Silesia” miałaby na celu podkreślenie tożsamości lokalnej Zagłębia Dąbrowskiego i Śląska.
Akceptuję
x