Poniedziałek, 18 stycznia 2021 roku;
  • :
  • :
Search

DWA WYMAZY & DO BAZY w Sosnowcu

Już w ten weekend (25-26 kwietnia) w holu głównym Wyższej Szkoły Humanitas będzie można zarejestrować się w bazie dawców szpiku.

Po raz piąty projekt będzie angażował studentów w całej Polsce w celu ratowania ludzkiego życia. Polega on na rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Do tej pory dzięki akcji udało się zarejestrować ponad 54 000 potencjalnych dawców, z czego aż 70 osób zostało już rzeczywistymi dawcami. Mimo to wciąż wielu pacjentów czeka na przeszczep, dlatego też niezwykle ważne jest, aby baza potencjalnych dawców wciąż się powiększała. W Polsce średnio co godzinę jedna osoba dowiaduje się, że cierpi na białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.

Sama rejestracja trwa zaledwie kilka minut. Polega ona na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi lub wymazu z wewnętrznej części policzka.

Potencjalnym dawcą można zostać również nie wychodząc z domu. DKMS jest jedyną organizacją tego typu w Polsce, która rejestruje potencjalnych dawców on-line. Wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i postępować zgodnie z instrukcjami. Maksymalnie po trzech tygodniach pocztą zostanie dostarczony pakiet rejestracyjny (formularz rejestracyjny, pałeczki do poboru wymazu ze śliny oraz instrukcja wyjaśniająca, jak prawidłowo przeprowadzić wymaz). Po wykonaniu wszystkich czynności należy przesłać pałeczki oraz formularz na adres fundacji. Potencjalny dawca nie ponosi żadnych kosztów związanych z rejestracją.
Akceptuję
x