Wtorek, 26 stycznia 2021 roku;
  • :
  • :
Search

Cyrk bez zwierząt

Taką nazwę nosi kampania wspierana przez fundację Viva!, której celem jest zwrócenie uwagi na los zwierząt wykorzystywanych w cyrkach.
lew

7 marca o godzinie 16.00 przed wejściem do Cyrku Arena przy skrzyżowaniu ulic Rydza-Śmigłego i Gwiezdnej Viva! organizuje protest przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach.

Gdy tylko aura staje się bardziej przyjazna, cyrki wyruszają w trasę, co dla zwierząt oznacza pół roku cierpienia – nieustanne występy, transport w ciasnych klatkach, brutalna tresura, często z wykorzystaniem haków, elektrycznych pałek i pejczy. Wiele zwierząt, np. słonie, niedźwiedzie czy tygrysy, choruje psychicznie z powodu braku przestrzeni i swobody ruchu. Charakterystyczne dla takiego stanu jest powtarzanie tych samych bezcelowych ruchów i gestów, jak kiwanie się czy bezustanne kręcenie w klatce.

W wielu krajach obowiązuje zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach. Należą do nich: Wielka Brytania, Austria, Belgia, Słowenia, Węgry, Chorwacja, Holandia, Izrael, Panama, Peru, Paragwaj, Singapur, Ekwador, Kostaryka. Niektóre kraje, jak Grecja, Boliwia, Bośnia i Hercegowina, Chiny, Brazylia, Malta oraz Cypr zdecydowały się nawet na całkowity zakaz wykorzystywania zwierząt, nie tylko tych dzikich.
Akceptuję
x