• :
  • :
Search

Awans do Ekstraklasy

1 kwietnia koszykarki JAS-FBG wygrając z AZS Politechniką Koroną Kraków 56:40, zapewniły sobie awans do Ekstraklasy

Prym w zespole wiodła najbardziej doświadczona zawodniczka – Paulina Dąbkowska. Zdobyła ona niemal połowę punktów całego zespołu. Sosnowiczanki wręcz zmiażdżyły swoje przeciwniczki, kończąc mecz wynikiem 52:29.

O przewadze podopiecznych Mirosława Orczyka świadczy również fakt, że w dwumeczu drużyna z Krakowa była na prowadzeniu tylko przez 19 sekund. W drugiej minucie spotkania zawodniczki AZS mogły cieszyć się wynikiem 3:2.

Po pierwszej połowie JAS-FBG prowadził 24:16 i służby techniczne już przyszykowały transparent „Gratulujemy awansu”. Początek trzeciej kwarty był jednak słaby i przyjezdne odrobiły 5 punktów, a sosnowiczanki przez niemal 5 minut nie potrafiły umieścić piłki w koszu. Po przerwie na żądanie dla trenera JAS-FBG za trzy punkty trafiła Marta Dobrowolska i zainicjowała serię 12:0. Sosnowiczanki odskoczyły z 24:21 na 36:21.

Przed ostatnią kwartą nasza drużyna miała 13 punktów przewagi i już tylko kataklizm mógł odebrać zwycięstwo. Niesione głośnym dopingiem kibiców koszykarki JAS-FBG nie dały nawet cienia nadziei rywalkom i systematycznie powiększały przewagę (w 28. minucie maksymalne prowadzenie wyniosło 21 punktów – 53:31). Na ostatnią minutę Mirosław Orczyk wpuścił do gry rezerwowe, a zawodniczki pierwszej piątki już fetowały przy ławce rezerwowych.

Po ostatniej syrenie polał się szampan, prezydent Sosnowca wręczył drużynie okazały puchar i zgodnie z koszykarską tradycją kapitan zespołu Lucyna Kotonowicz odcięła siatkę z obręczy.

Mimo tego, że już świętujemy awans, sezon 2014/2015 jeszcze się nie zakończył. Koszykarkom JAS-FBG pozostaje prestiżowa walka o pierwsze miejsce w I lidze. Rywalem podopiecznych Mirosława Orczyka będzie JTC MUKS Poznań. Oba zespoły wywalczyły awans do Ekstraklasy mimo tego, że do play-off startowały z niższych pozycji niż rywale. Poznanianki wygrały 13 meczów z rzędu, a JAS-FBG wygrał 9 razy. Seria jednej z tych drużyn na pewno zostanie przerwana. Pierwszy mecz w Sosnowcu odbędzie się 11 kwietnia, a rewanż tydzień później w Poznaniu. Rywalizacja toczy się według zasady mecz i rewanż. Mistrzem pierwszej ligi będzie zespół lepszy w dwumeczu.

JAS-FBG Sosnowiec – AZS Politechnika Korona Kraków 56:40 (13:10, 11:6, 12:7, 20:17)
JAS-FBG: Paulina Dąbkowska 26 (16 zb), Paulina Antczak 8 (16 zb), Marta Dobrowolska 7 (1×3, 7 zb, 4 as), Lucyna Kotonowicz 4 (6 zb), Paulina Kuras 2 oraz Patrycja Kaczor 6 (1×3), Marlena Deko 3 (1×3), Klaudia Sikora 0, Kinga Bandyk 0, Katarzyna Kosałka 0, Agata Chaliburda 0.

Źródło: 100% Zagłębie