Uczniowie LO im. Janusza Korczaka oparli swoją linię argumentacji w przeważającej mierze o tożsamość kulturową regionu. Podkreślali, jak błędne jest nazywanie Zagłębiaków Ślązakami oraz że Zagłębie z historycznego punktu widzenia powinno należeć do Małopolski. Pytanie przeciwników, czym różni się tożsamość Zagłębiaków od tożsamości mieszkańców innych części kraju, przerosło uczniów VI LO, gdyż nie udzielili na nie odpowiedzi zawierającej jakikolwiek konkrety. Tożsamość regionalna jest dość wątpliwym aspektem w przypadku mieszkańców Zagłębia, gdyż większość z nich to osoby przyjezdne, pochodzące z różnych części Polski, a więc trudno tu o wytworzenie poczucia wspólnoty etnicznej.
Zdaniem uczniów VI LO autonomia Zagłębia doprowadzi do jego szybszego rozwoju, gdyż dzięki skróceniu dróg decyzyjnych pieniądze trafiałyby bezpośrednio do regionu. Innym źródłem zwiększenia dochodów miasta miałby być rozwój turystyki, wzorując się chociażby na Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Autonomia Zagłębia ma również zapobiec migracji, taką nadzieję miał jeden z reprezentantów LO im. Korczaka. Niestety nie podał na to żadnych argumentów. Chciał on również obalić tezę przeciwników, jakoby Sosnowiec był biednym miastem, podając jako przykład koncerny motoryzacyjne zajmujące się produkcją lamp czy przewodów. Uczniowie LO im. Staszica zbagatelizowali jednak ten argument, chyba zapominając, że każdy zakład produkcyjny napędza gospodarkę.
Pełna autonomia Zagłębia jest według uczniów LO im. Stanisława Staszica niemożliwa, a ewentualne przekształcenia w powiat metropolitalny lub województwo nie przyniosą żadnych zysków, a jedynie mnóstwo kosztów. Jedynie bogate regiony mogłyby skorzystać na odłączeniu się, a Zagłębie do nich nie należy. Na taki ruch nie zdecydował się żaden z lepiej rozwiniętych regionów w Polsce.
Uczniowie IV LO zwrócili również uwagę na problem z dokładnym określeniem terenu Zagłębia, gdyż na przestrzeni lat przechodziło ono wiele transformacji. Dziś zalicza się do niego również takie miasta, jak Zawiercie czy Jaworzno, których mieszkańcy raczej nie określiliby siebie mianem Zagłębiaków.
Zdaniem reprezentantów LO im. Staszica odłączenie się Zagłębia spowoduje proces autonomizacji w całym kraju, a to może doprowadzić do dezorganizacji. Uczniowie VI LO uważają jednak, że byłoby to bardzo dobre posunięcie. Regiony autonomiczne współpracowałyby ze sobą, a Polska stałaby się państwem federalnym, takim jak USA czy Szwajcaria. Żaden z uczestników debaty nie zaryzykował jednak porównania do Rosji.
Mocną stroną uczniów LO im. Korczaka był sposób prowadzenia debaty. Zdecydowali się oni na przyjęcie kilku pytań przeciwników, a także lepiej znali formalne zasady przeprowadzania debaty oksfordzkiej. Najbardziej spodobała się publiczności charyzmatyczna wypowiedzieć jednego z reprezentantów tej szkoły. Zwrócił on uwagę na nieprzypadkowe kolory muszek kolegów z jego drużyny: czerwony, zielony, biały, po czym wyjął spod pulpitu szalik Zagłębia Dąbrowskiego, przekonując, że cała ich drużyna jest całym sercem z Zagłębiem. Zapewne to wystąpienie spowodowało, że publiczność stosunkiem 67:9 wybrała drużynę uczniów LO im. Janusza Korczaka jako tę, która powinna wygrać debatę. Swój głos tej drużynie oddał również prezes Stowarzyszenia FdZD Dariusz Jurek.
Pod względem merytorycznym lepiej wypadli uczniowie LO im. Stanisława Staszica. Byli lepiej przygotowani, powoływali się na wiele badań, a przede wszystkim potrafili poprzeć swoje argumenty przykładami. Konsekwentnie odrzucali wszystkie pytania przeciwników, jakby bojąc się konfrontacji. Być może to właśnie wybór takiego zachowawczego sposobu dyskusji zdecydował o ich ostatecznej wygranej 2:1.
- fot. Michał Tokarz
- fot. Michał Tokarz
- fot. Michał Tokarz
- fot. Michał Tokarz
- fot. Michał Tokarz
- fot. Michał Tokarz
- fot. Michał Tokarz
- Głos z widowni podniósł temperaturę debaty 🙂 – fot. Michał Tokarz
- Publiczność popierająca drużynę VI LO im. Janusza Korczaka – fot. Michał Tokarz
- fot. Michał Tokarz
- Zastępca Prezydenta Mateusz Rykała – fot. Michał Tokarz
- Rektor Humanitas Michał Kaczmarczyk – fot. Michał Tokarz
- Prezes Stowarzyszenia FdZD Dariusz Jurek – fot. Michał Tokarz
- fot. Michał Tokarz
- fot. Michał Tokarz