Wtorek, 19 stycznia 2021 roku;
  • :
  • :
Search

Studencka Poradnia Finansowa – darmowa pomoc, wywiad z przewodniczącym

Chcesz zaciągnąć kredyt? Myślisz nad zainwestowaniem? Nie wiesz, jak się rozliczyć z fiskusem? Masz problemy finansowe? Mamy dla Was dobrą informację. Studencka Poradnia Finansowa działająca przy Katedrze Bankowości i Rynków Finansowych na Uniwersytecie Ekonomicznym wznawia pracę po przerwie sesyjnej. Postanowiliśmy porozmawiać krótko z przewodniczącym Koła Naukowego Bankowości o tym ciekawym przedsięwzięciu.
studenckaporadniafinansowa

Studencka Poradnia Finansowa prowadzona jest od 2012 r. przez studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach należących do Koła Naukowego Bankowości. Poradnia zajmuje się bezpłatnym udzielaniem informacji finansowych osobom fizycznym i mikroprzedsiębiorcom. Przeznaczona jest głównie dla osób zastanawiających się nad zaciągnięciem kredytu, chcących zainwestować oraz mających problemy finansowe. Informacji osobom zainteresowanym udzielają studenci. Rozwiązują problem, wykorzystując wiedzę nabytą w trakcie studiów oraz konsultując zagadnienie z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Ekonomicznego specjalizującymi się w danej dziedzinie. Zakres porad to m.in. kredyty, inwestycje, podatki oraz ubezpieczenia.

Biuro poradni znajduje się w Katowicach przy ul. Bogucickiej 14 (parter budynku D Uniwersytetu Ekonomicznego, przy bankomacie ING).

Redakcja: Na wstępie chcielibyśmy się zapytać, skąd w ogóle pomysł na takie przedsięwzięcie?
Damian Apostolski: Sprawczynią całego zamieszania jest właściwie dr Joanna Cichorska, która wpadła na ten pomysł wraz ze studentami działającymi w kole bankowości. Ówcześni członkowie koła oraz nasza opiekunka chcieli połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli połączyć pomoc ludziom oraz małym przedsiębiorstwom z nabraniem doświadczenia i wzbogaceniem CV przez młodych ludzi, studentów Uniwersytetu Ekonomicznego. Myślę, że powstanie takiego miejsca było spowodowane także chęcią aktywnego działania oraz brakiem podobnego przedsięwzięcia w okolicach. Nasze koło chciało się w pewien sposób wyróżnić.

R: Czy przez słowo wyróżnić można rozumieć, że w okolicy nie ma takich miejsc?
D.A: Dokładnie tak, istnieją co prawda studenckie poradnie prawne, jednak jako poradnia finansowa jesteśmy prekursorami. Naszym pomysłem podzieliliśmy się z współpracującymi z nami kołami na innych uczelniach i być może już w niedalekiej przyszłości pojawią się kolejne takie poradnie (m.in. w Łodzi). Jednak nikt nam nie odbierze miana pierwszej poradni finansowej.

R: Jakiego typu klienci zwracają się do Was z prośbą o pomoc?
D.A: Jeżeli chodzi o profil „klienta”, to takiego jednego podać nie mogę. Przychodzą do nas ludzie w różnym wieku, o różnym stopniu wykształcenia i różnej pozycji społecznej. Są to zarówno mieszkańcy Katowic, jak i innych miast województwa. Przed nikim nie zamykamy swoich drzwi. Niektórzy myślą, że jest to poradnia tylko dla studentów, w tym miejscu chciałbym zaprzeczyć i podkreślić, że jest ona dostępna dla każdego, nie trzeba spełniać żadnych kryteriów, aby skorzystać z darmowej pomocy.

R: Jakimi sprawami się zajmujecie?
D.A: W głównej mierze są to nie tylko sprawy czysto finansowe, ale połączone także z prawem. Z ostatnich spraw wymienić mogę sprawy związane ze spadkami, komornikami czy też próby rozwiązania nieuczciwych umów z nierzetelnymi firmami. Są to, można powiedzieć, bardziej skomplikowane sprawy, jednak przychodzą do nas również ludzie z typowo finansowymi sprawami, które są dla nas „przyjemniejsze”. Takie sprawy to m.in. zapytanie o źródła finansowania małego przedsiębiorstwa, porównanie lokat czy też znalezienie najlepszego kredytu na rynku.

R: Czy macie na swoim koncie jakieś „sukcesy”?
D.A Oczywiście, że tak. Za taki przykład może posłużyć sprawa pewnej pani, która została oszukana przez firmę z branży energetycznej. Oczywiście mogła tego uniknąć poprzez dokładne zapoznanie się z umową przed jej podpisaniem, na co uczulam wszystkich. Pomimo nieuczciwych praktyk tej firmy udało się jednak uniknąć złych konsekwencji dla tej pani i udało się rozwiązać niekorzystną umowę bez zapłacenia ok. 1 000 zł kary umownej.

R: Czyli oprócz typowych rad służycie również pomocą w zakresie fachowych pism?
D.A: Tak, takie usługi również świadczymy.

R: Czy istnieje wśród was jakiś podział na dany sektor czy jesteście raczej uniwersalni?
D.A: W naszej grupie znajdują się studenci różnych kierunków oraz specjalizacji, dzięki czemu możemy dzielić się sprawami, co sprawia, że odpowiednią sprawą zajmuje się osoba, która się na tym najlepiej zna. Mamy w swoich szeregach m.in. studentów o specjalizacji rachunkowość, inwestycje, nieruchomości itp. Wśród nas są również studenci prawa, którzy studiują dwa kierunki.

R: W jaki sposób staracie się znaleźć odpowiedź dla klienta? Czy polegacie tylko na swojej wiedzy?
D.A: Oprócz naszej wiedzy nabytej na studiach korzystamy z fachowej literatury, ustaw oraz internetu. Każda porada jest konsultowana z pracownikiem uczelni, dzięki temu klient może być pewny, że jego problem będzie rozwiązany w najlepszy sposób.

R: Czy planujecie jakieś inne inicjatywy oprócz typowych porad?
D.A: W poprzednim roku wspólnie z Urzędem Skarbowym zorganizowaliśmy akcję promującą rozliczanie się przez internet. Razem z pracownikami US pomagaliśmy w poradni rozliczyć PIT i odpowiadaliśmy na wszystkie pytania z tym związane. Miejmy nadzieję, że w tym roku uda się również zorganizować podobnego typu akcję. Oprócz tego chcielibyśmy nawiązać współpracę z innymi instytucjami, które razem z nami promowałby różnego typu akcje informacyjne dla mieszkańców województwa. Wpadliśmy również na pomysł wyjścia naszej poradni poza uniwersytet i organizowania prelekcji o tematyce finansowej w domach seniora czy też osiedlowych klubach, jednak do tego potrzebna będzie pozytywna odpowiedź drugiej strony.

R: Na zakończenie proszę powiedzieć, w jakich godzinach można się do was zwracać z problemami.
D.A: Poradnia ma stałe dyżury od poniedziałku do piątku. I tak, jeżeli chodzi o poniedziałek, to w zależności od tygodnia jest ona otwarta od 11:30 do 13:00 lub od 13:20 do 15:00. Stałe godziny natomiast są dla pozostałe dni. We wtorki pełnimy dyżury od 9:40 do 16:30; w środy i piątki od 8:30 do 15:00 (za wyjątkiem co drugiego piątku, kiedy to jest przerwa od 9:40 do 11:30), natomiast w czwartki od 9:40 do 15:00. O wszelkich przerwach w dyżurach czy też zmianach informacje dostępne są w zakładce dyżury pod adresem poradnia.ue.katowice.pl . Klientom, którym nie odpowiadają podane godziny, polecamy kontakt telefoniczny (880 937 852) lub mailowy (poradnia.ue@gmail.com) w celu umówienia się indywidualnie w dogodnych dla klienta godzinach.

R: Dziękujemy za rozmowę.
D.A: Również dziękuję.




Akceptuję
x