• :
  • :
Search

Wspomnień czar o sportowych sukcesach sosnowieckich klubów

Od ostatniego sukcesu drużynowego w Sosnowcu upłynęło prawie 10 lat, w związku tym pragniemy przypomnieć naszym czytelnikom o tym, jak w przeszłości z dumą reprezentowali nasze miasto piłkarze, koszykarze, hokeiści, siatkarze oraz piłkarze ręczni. Należy także pamiętać o piłkarkach nożnych, które były ostatnimi drużynowymi mistrzyniami kraju. W 2000 r. złoty medal zdobyły występujące na dużym boisku piłkarki Czarnych Sosnowiec, natomiast pięć lat później najlepsze w kraju były zawodniczki Czarnych grające na hali.

Sosnowiec może być dumny z historii sportu w mieście. Najwięcej triumfów w lidze zanotowały wcześniej wspomniane Czarne Sosnowiec – 12 mistrzostw Polski, ponad to sosnowiczanki zdobyły 11 pucharów Polski. Być może już niedługo zawodniczki występujące na co dzień przy Al. Mireckiego zdobędą kolejne trofeum, bowiem próbują od paru lat wrócić do czołówki polskich klubów.
Dużo radości fanom sportu w Sosnowcu w przeszłości dawali hokeiści, którzy pięciokrotnie zdobywali złoty, trzykrotnie srebrny oraz dwa razy brązowy medal mistrzostw Polski. Lata 80. minionego wieku to nie tylko sukcesy w hokeju, ale także w koszykówce. Sosnowieccy koszykarze zdobyli sześć medali na mistrzostwach kraju. Dwa razy było to złoto, natomiast czterokrotnie stawali na najniższym stopniu podium. Sukcesy hokeja oraz koszykówki skończyły się wraz z końcem 1991 r. W roku 1992 drużyny z obu sekcji zostały wycofane z najwyższych klas rozgrywkowych. Lata 90. to również ciężkie czasy dla fanów najpopularniejszego sportu w Sosnowcu – piłki nożnej. Zagłębie Sosnowiec, które już od kilku lat nie zaznało sukcesu, zaczynało swoją drogę zupełnie od nowa. Wśród sukcesów piłkarskiego Zagłębia zapisać można m.in. cztery razy drugie miejsce w lidze, trzy razy trzecie miejsce, a także zdobycie czterokrotnie pucharu Polski.

Sukcesy drużyn z Sosnowca to nie tylko krajowe podwórko. Ostatni z wymienionych klubów reprezentował Polskę przez wiele lat w europejskich pucharach, m.in. w pucharze Intertoto, pucharze zdobywców pucharów oraz Pucharze UEFA. Jednak największy sukces, z którego sosnowiczanie mogą być naprawdę dumni, osiągnęli siatkarze Płomienia Sosnowiec, którzy w 1978 r. jeszcze pod starą nazwą Płomień Milowice zdobyli Puchar Europy Mistrzów Krajowych (odpowiednik dzisiejszej ligi mistrzów). Rok później siatkarze również byli w dobrej formie, jednak musieli zadowolić się tylko trzecim miejscem w tych elitarnych rozgrywkach. Co ważne, puchar o podobnym znaczeniu zdobyli w Polsce tylko szermierze z Sosnowca. Żadnemu klubowi ze wszystkich dyscyplin w historii polskiego sportu nie udało się zdobyć podobnego trofeum. Oprócz tego wielkiego sukcesu siatkarze zdobyli trzy mistrzostwa Polski, dwa razy wicemistrzostwo, a raz zajęli trzecie miejsce. Trzykrotnie zdobyli oni również puchar Polski.

Ludziom żyjącym w latach 80. w Sosnowcu z pewnością na wspomnienie sukcesów sosnowieckich sportowców kreci się łezka w oku. Wówczas w najwyższej klasie rozgrywkowej nasze miasto reprezentowało osiem drużyn. Jak sytuacja wygląda obecnie?
W najwyższej klasie rozgrywkowej występują tylko zawodniczki Czarnych Sosnowiec, natomiast pozostałe kluby walczą z dnia na dzień o przeżycie. Nieznana jest przyszłość hokeistów oraz koszykarzy, którzy obecnie występują na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej. Piłkarze Zagłębia natomiast od dekady próbują wyjść z 2. ligi. Siatkarze zaś grają w pół profesjonalnej 2. lidze. Miejmy nadzieję, że w najbliższej przyszłości sosnowieccy sympatycy sportu będą mogli jak przed laty świętować sukcesy sportowców.