Wtorek, 19 stycznia 2021 roku;
  • :
  • :
Search

Nowe miejsca pracy w Zagłębiu? To jest możliwe

„Praca dla studenta” – zazwyczaj taki nagłówek w lokalnych gazetach i na stronach z ofertami pracy kojarzy się z pracą dorywczą w restauracji, w kinie, a niekiedy także przy rozdawaniu ulotek. Taki typ pracy zazwyczaj nie jest zgodny z kierunkiem studiów czy posiadanymi umiejętnościami i nie pozwala na zdobycie biznesowego i cennego doświadczenia – jest to praca tymczasowa. Jesteśmy świadkami marnowania potencjału studentów, którzy po studiach zamiast zostać w Zagłębiu, decydują się na przeprowadzkę do Warszawy, Krakowa, Wrocławia czy innego większego miasta. Powód? Lepsze perspektywy rozwoju i szeroki wybór ofert pracy. Lokalne władze zastanawiają się w jaki sposób można zatrzymać absolwentów w Zagłębiu. Duża szansa na rozwiązanie tego problemu kryje się za dwoma skrótami: SSC i BPO.

SSC/BPO

SSC/BPO

Zdolni absolwenci uczelni wyższych, którzy mieszkają w Sosnowcu mają możliwość uzyskania pierwszeństwa w procesie przyznawania mieszkania. W ramach programu zostanie przyznanych kilka mieszkań rocznie na okres jednego roku. Programy lokalne, które uwzględniają udogodnienia zachęcające do zamieszkania w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego są tylko częściowym rozwiązaniem problemu ucieczki młodych mieszkańców. Oprócz warunków mieszkalnych należy zastanowić się także nad możliwością znalezienia pracy, która jest zgodna z wykształceniem i zachęci absolwentów do zamieszkania w Sosnowcu. Inwestycje publiczne są rozwiązaniem tymczasowym, a niekiedy mogą nawet szkodzić,
np. w sytuacji, gdy prywatny inwestor byłby w stanie zainwestować swoje środki w budowę centrum kulturowo-rozrywkowego czy też biznesowego, jednak na jego miejsce powstaje sala koncertowa lub widowiskowa, która jest utrzymywana ze środków publicznych lub unijnych. W przypadku prywatnej inwestycji zatrudnienie zazwyczaj znajdzie znacznie więcej osób niż w przypadku inwestycji publicznej z tego powodu, że prywatny kapitał jest zawsze efektywniej wykorzystywany niż środki publiczne.

Pokolenie Y, SSC i BPO

Pokolenie młodych jest mobilne, nie boją się zmieniać miejsca zamieszkania, a tym bardziej pracodawcy. Młodzi z pokolenia Y poszukują pracy, która jest dobrze płatna, a ponadto mogą rozwijać swoje umiejętności i łączyć życie osobiste z karierą. Niedawni absolwenci decydują się na rozpoczęcie pracy w SSC i BPO, czyli w centrach usług wspólnych (ang. SSC – Shared Service Centre) oraz outsourcingu procesów biznesowych (ang. BPO – Business Process Outsourcing). Sektor usług wspólnych w Polsce rozwija się najszybciej w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest to spowodowane niskimi kosztami pracy (w porównaniu do Europy Zachodniej) oraz wysoką jakością wykształcenia. Na koniec 2015 roku w Polsce działało 700 firm BPO/SSC zatrudniających około 170 000 pracowników, a trendy wskazują na pozytywny trend – prognozuje się, że do 2020 roku zatrudnienie w tym sektorze wzrośnie do 250 tys. osób. Centra BPO/SSC rozwijają się przede wszystkim w większych miastach, czyli Krakowie, Wrocławiu i Warszawie, a także w Trójmieście, Łodzi, aglomeracji katowickiej, Poznaniu, Bydgoszczy, Szczecinie i Lublinie.

Szansa dla Zagłębia

Oferta zagłębiowskich uczelni wyższych stanowi istotny atut w kwestii utworzenia centrum usług wspólnych w Zagłębiu. Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu i Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej posiadają szeroką ofertę studiów oraz możliwość rozwoju na specjalistycznych studiach podyplomowych, natomiast Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zlokalizowany na Pogoni w Sosnowcu kształci studentów na kierunkach filologicznych, dzięki którym studenci mogą nauczyć się popularnych języków obcych (przede wszystkim angielski, francuski, niemiecki, hiszpański), ale także niszowych, np. języka arabskiego, chińskiego, japońskiego, szwedzkiego czy języków Indii. Studenci oraz absolwenci, którzy potrafią komunikować się w powyżej wymienionych językach stanowią idealnych kandydatów do pracy w SSC/BPO. Im bardziej niszowy język, tym kandydat może oczekiwać wyższego wynagrodzenia. Wysokość pensji zależy także od znajomości języków programowania, doświadczenia, certyfikatów, a także umiejętności miękkich.
Obecnie na terenie całego Zagłębia funkcjonują centra SSC/BPO, które są pozytywnie postrzegane przez studentów i absolwentów. W Dąbrowie Górniczej znajduje się m.in. ArcelorMittal Shared Service Centre Europe oraz Centrum Usług Wspólnych Saint-Gobain, które jest częścią Grupy Saint-Gobain w Polsce.
Większość centrów SSC/BPO znajduje się w wielkich miastach, jednak nowi inwestorzy wybierają coraz częściej mniejsze miasta, w których utworzenie centrum SSC/BPO jest korzystne dla całego regionu, a przede wszystkim dla inwestora z powodu mniejszej liczby potencjalnych konkurentów i wykształconych absolwentów, którzy znają niszowe języki obce. Należy też pamiętać, że inwestor poszukuje powierzchni biurowej o wysokim standardzie
i dogodnej lokalizacji, która znajduje się blisko węzła komunikacyjnego.

Utworzenie centrum SSC/BPO jest skutecznym sposobem na zatrzymanie absolwentów w miastach Zagłębia Dąbrowskiego.

Mateusz Wiatr
Redaktor naczelny „Sosnowiczanie.net”
Akceptuję
x