Sobota, 16 stycznia 2021 roku;
  • :
  • :
Search

List otwarty w sprawie budowy elektrociepłowni – spalarni w Sosnowcu

Zachęcamy do przeczytania listu otwartego poruszającego kwestię budowy elektrociepłowni – spalarni typu Waste to Energy w Sosnowcu, która w ostatnim czasie budziła wiele kontrowersji. Za kilka dni autor listu Michał Bal rozpocznie zbieranie podpisów pod projektem, o którym mowa poniżej. Wkrótce będziemy informować o dalszym rozwoju sytuacji.

Drodzy mieszkańcy,

Zagłębie Dąbrowskie, a w szczególności Sosnowiec potrzebuje zmian. Chęć walki o to miejsce była czynnikiem, który zdeterminował udział w wyborach samorządowych 2014 wielu młodych ludzi. Sosnowiec wyludnia się w zastraszającym tempie, brak w nim życia, miasto jest szare, a ludzie nie widzą dla siebie żadnych perspektyw. Jednym z widocznych skutków tego stanu rzeczy jest fakt, że sosnowiczanie postawili na zmiany odsuwając prezydenta z partii, która rządziła w mieście od zakończenia II Wojny Światowej, kilka razy zmieniając w międzyczasie sztandary, a zastąpili go prężnym politykiem młodego pokolenia, co ma sprawić, że „Będziemy dumni z Sosnowca”.

Dla wielu młodych, ambitnych ludzi nadzieją były i są przedsięwzięcia, które przyczyniają się do tworzenia nowych miejsc pracy i mogą pobudzać rozwój całego miasta . Takim pomysłem jest między innymi budowa elektrociepłowni typu Waste to Energy , czyli wytwarzającej energię z paliwa alternatywnego, w pobliżu oczyszczalni Radocha. Teren, na którym miał zostać zlokalizowany zakład od blisko 20 lat budził wśród mieszkańców wiele negatywnych uczuć, dlatego niektórzy czuli autentyczną radość, że ktoś wreszcie go zagospodaruje. Innym aspektem była gigantyczna korzyść finansowa dla miasta, a także fakt, że proponowana nowoczesna technologia wpisuje się w trendy światowe. Popierający takie rozwiązanie pasjonaci nie byli niestety zrozumiani przez elity władzy.

Niestety przy okazji wyborów wokół inwestycji wytworzyła się chora atmosfera spowodowana brudnymi, politycznymi rozgrywkami. Ludzie nieświadomi co do tej technologii zostali napuszczeni na inwestora, a także tych, którzy chcieli jej powstania. Wszyscy wiemy, że inwestor planowanej instalacji, który znów stara się o pozwolenie, nie odpuści, a do skutecznych starań zagrzewa go jeszcze bardziej fakt budowy Drogowej Trasy Średnicowej. Politycy będą podgrzewać atmosferę, a włodarze nie podejmą jednoznacznej decyzji, tylko zrobią konsultacje społeczne. A przecież ci, którzy chcieli się czegoś dowiedzieć, uzyskali wyczerpujące informacje merytoryczne. Konsultacje jedynie przeciągną procedury administracyjne, skutkiem czego za kilkanaście miesięcy zakład i tak powstanie, ale po setkach sporów, awantur, pikiet i protestów. Wszyscy stracą niepotrzebnie nerwy, może jakieś dziecko w masce gazowej nie zauważy samochodu i pod niego wbiegnie albo ktoś dostanie zawału i tragedia gotowa.

Ponadto całe miasto będzie dodatkowo skompromitowane w oczach inwestorów. Już dziś jest to miasto Madzi i masek gazowych. I zamiast spodziewanej sympatii budzi niechęć lub nawet ironiczne uśmiechy. Przeciąganie tematu powoduje, że poważny biznes nigdy nie zainteresuje się Sosnowcem, gdyż nie będą chcieli przeżywać takiego samego koszmaru.
W związku z tym apeluję do Prezydenta Miasta Sosnowca, Arkadiusza Chęcińskiego, zarządu miasta, a także radnych, żeby zakończyli ten temat w jakiś sposób. Jeśli nie ma politycznego konsensusu, że jest nam potrzebna inwestycja generująca kilkanaście milionów złotych rocznie, odrzućmy ją na stałe i zabierzmy możliwość kontynuacji tematu ze strony inwestora, w miejsce czego zaczniemy prowadzić normalną debatę o potrzebach tego miasta, żeby wspólnie pracować dla jego dobra.

I tu moja propozycja: jeśli miasto nie chce instalacji termicznej, to niech zagospodaruje ten teren, niech ożywi tą zdegradowaną część naszego Sosnowca!

Niech wreszcie władze miasta wezmą w swoje ręce nasze, mieszkańców sprawy. Niech rządzący pokażą, że w słusznej sprawie, dla dobra społeczeństwa, potrafią podejmować decyzje szybko i sprawnie.

Apeluję, żeby miasto odkupiło działki 4963/1 o powierzchni 6195 m2 od firmy ZUTOŚ S.A., a także działki 4963/2 o powierzchni 22879 m2 oraz 5023 o powierzchni 70 m2 od firmy PRB Holdimex Sp. z o. o., zrewitalizowało te tereny, a następnie ustanowiło tam rodzinne centrum aktywności. Projekt może zostać wyłoniony w ramach konkursu dla studentów, co dodatkowo może pozytywnie wpłynąć na wizerunek Sosnowca. Pokażmy, że jedno z największych osiedli w regionie, jest ważną częścią miasta, a nie zapomnianymi przez włodarzy poprzemysłowymi peryferiami, wokół których jest tylko więzienie, oczyszczalnia, wytwórnia mas bitumicznych, a niedługo powstanie droga szybkiego ruchu. Dużo ważniejsze od budowy stadionu, czy kolejnej hali jest dbanie o jakość życia mieszkańców, zapewnienie im pięknych miejsc relaksu, a także rozwój aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, żeby za kilka lat miał kto grać na tych stadionach i halach.

Ponadto apeluję do zarządu miasta i do radnych miejskich o spotkanie w celu przedstawienia szczegółów mojej propozycji.

Sprawmy, żeby Radocha była piękna! Bądźmy dumni z Sosnowca!

Z wyrazami szacunku,
w imieniu grupy mieszkańców Sosnowca
Michał Bal
Akceptuję
x