Sobota, 21 września 2019 roku;
  • :
  • :
Search

Koń, kobieta i kanarek w TVP Kultura

Hit Teatru Zagłębia już we wtorek, 14 kwietnia o godz. 20.00 zadebiutuje na srebrnym ekranie. Za jego telewizyjną realizację odpowiedzialne jest studio Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski. Cykl zakłada promowanie rodzimego teatru poprzez comiesięczne transmisje spektakli z najlepszych i najciekawszych polskich scen.

fot. Maciej Stobierski

fot. Maciej Stobierski

Twórcy przedstawienia powracają na mały ekran. Tomasz Śpiewak i Remigiusz Brzyk dali się już poznać telewidzom dzięki ekranizacji odnoszącego olbrzymie sukcesy „Korzeńca”. Jak informuje sosnowiecki zespół: „Koń, kobieta i kanarek” nawiązuje do rozporządzeń, na mocy których w latach pięćdziesiątych wprowadzono w kopalniach zakaz pracy pod ziemią kobiet, koni i kanarków (górnicy łączą te zakazy i zwyczajowo nazywają je „3K”). Tym razem duet fantastycznych realizatorów chce opowiedzieć historię patriarchalnej, górniczej rodziny. Nie jest to przedstawienie ani lokalne, ani historyczne. Używając kostiumu górniczego Śpiewak i Brzyk tworzą współczesną przypowieść o przemocy wobec kobiet i ich (ograniczonym) prawie do przerwania niechcianej ciąży. W przypowieści Tomasza Śpiewaka koń, kobieta i kanarek stają się metaforą rodziny.

Remigiusz Brzyk za realizację „Konia, kobiety i kanarka” otrzymał Nagrodę Główną ­ Laur Konrada na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Aktualnie spektakl bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej, otrzymał również dwie nominacje do Złotych Masek – Nagrody Artystycznej Marszałka Województwa Śląskiego w kategoriach przedstawienie roku oraz reżyseria. Przedstawienie gościło na tegorocznych Warszawskich Spotkaniach Teatralnych ­ przeglądzie prezentującym najciekawsze dokonania polskiego teatru w minionym sezonie.
Akceptuję
x