Niedziela, 24 stycznia 2021 roku;
  • :
  • :
Search

Galeria Wybitnych Zagłębiaków [DYSKUSJA]

Galeria Wybitnych Zagłębiaków lub Filary Pamięci to koncepcje, które od wielu lat zostają w sferze marzeń
i niezrealizowanych projektów. Powstanie Galerii Wybitnych Zagłębiaków przyczyniłoby się do wzrostu świadomości
i poczucia tożsamości lokalnej.

Kiepura, Ciszewski, Szpilman, Gierek… to tylko niektóre nazwiska, które mogłyby znaleźć się w Galerii Wybitnych Zagłębiaków. Ale wracając do samego pomysłu, którego autorem jest Piotr Dudała – Od kilku lat staram się popularyzować sylwetki wybitnych postaci pochodzących z Zagłębia Dąbrowskiego. Jedną z ciekawszych koncepcji, która pojawiła się już w 2009 roku jest powstanie Galerii Wybitnych Zagłębiaków. Rozważałem różne lokalizacje, ale ostatecznie uważam, że najlepszą lokalizacją dla tej Galerii byłaby aleja, jeden z głównych ciągów spacerowych,
w Parku Sieleckim w Sosnowcu, na przedłużeniu ul. Legionów
.

Istnieje wiele koncepcji dotyczących formy Galerii Wybitnych Zagłębiaków – jedną z nich są Filary Pamięci, które byłyby osadzane na stałe – Uważam, że Galerię powinno zainaugurować od 3 – 5 postaci, potem co roku „dokładano by” kolejną osobę – filar. Można również, w określonych przypadkach np. szczególnie wybitna postać czy okrągła ważna rocznica, ogłaszać dany rok, rokiem tej właśnie osoby. – stwierdza Piotr Dudała.

Pomysł utworzenia Galerii Wybitnych Zagłębiaków jest odpowiedzią na zapotrzebowanie budowania więzów lokalnej społeczności opartych na tożsamości i autorytetach. Taka Galeria edukowałaby mieszkańców w zakresie historii oraz lokalnego patriotyzmu. Bardzo dobry pomysł, który trzeba w najbliższym czasie zrealizować – stwierdza radny Kamil Wnuk.

Kolejnym pomysłem jest ruchoma Galeria Wybitnych Zagłębiaków w formie wystawy, która mogłaby zwiedzać wszystkie miasta Zagłębia Dąbrowskiego. Koszt utworzenia takiej wystawy byłby o wiele niższy. Próba sfinansowania społecznościowego (w ramach crowdfunding) nie odniosła sukcesu – nie zebrano wystarczającej kwoty na portalu PolakPotrafi.pl.

Najważniejszą kwestią dotyczącą Galerii Wybitnych Zagłębiaków są sylwetki kandydatów – kto powinien zadecydować
o składzie Galerii oraz kto będzie odpowiedzialny za przygotowanie opisów życiorysów wybitnych Zagłębiaków.
– Myślę, że kandydatów nie brakuje. Z Sosnowca kandydatów jest wielu, wymieńmy najbardziej znane nazwiska: pierwszy biskup sosnowiecki ks. Adam Śmigielski, poeta Konstanty Ćwierk, sprawozdawcy sportowi Jan Ciszewski
i Witold Dobrowolski…
– opisuje Piotr Dudała.

Lista wybitnych Zagłębiaków musiałaby być stale rozszerzana i rozwijana o kolejne sylwetki. Konieczne są też konsultacje społeczne, których stroną muszą być władze Miasta, urzędnicy, lokalne media, a przede wszystkim mieszkańcy Sosnowca. Przy ocenie dorobku i tworzeniu opisów życiorysu wsparcie mogą zaoferować lokalni historycy i pasjonaci oraz przedstawiciele świata kultury, sztuki i nauki z całego Zagłębia.
Ostatecznie o tym, kto znajdzie się w Galerii w danym roku powinna zadecydować komisja powołana przez Prezydenta Miasta złożona z sosnowieckich radnych oraz wybitnych przedstawicieli świata kultury, sztuki i nauki, ale już z całego Zagłębia – proponuje Piotr Dudała.

Na portalu społecznościowym Facebook można wziąć udział w dyskusji na temat utworzenia Galerii Wybitnych Zagłębiaków.

Galeria Wybitnych Zagłębiaków – grupa: LINK
Fanpage Galerii Wybitnych Zagłębiaków – LINK
Akceptuję
x