Wtorek, 26 stycznia 2021 roku;
 • :
 • :
Search

Bez pracy nie ma kołaczy!

fabrykakurtosza02Wielu z nas z pewnością pamięta to przysłowie, od najmłodszych lat dziecięcych – rodzice wpajali nam, że sumienna i systematycznie wykonywana praca daje efekty. Nie jest też tajemnicą, że oprócz pracy kształtują nas również podróże, które odbywamy – zarówno te mniejsze, jak i większe. Doskonałym przykładem jest tutaj Fabryka Kurtosza, która działa od blisko półtora roku w naszym mieście, a jej początek związany jest właśnie z fascynacją innym krajem, zaczerpniętą z letniego urlopu.

WYGRAJ VOUCHER NA KURTOSZE W NASZYM KONKURSIE!

Z MIŁOŚCI DO…

Upalne lato 2013 roku w Rumunii i malownicze widoki tamtejszych krajobrazów sprawiły, że młoda i ambitna turystka ujęta kulturą i kuchnią tego kraju wpadła na bardzo śmiały plan zaadoptowania choć cząstki specjałów tej kuchni w naszej rodzimej Polsce. Pomysł na biznes zrodził się dość szybko – kołacz, czyli kurtosz- wypiekany tradycyjnie nad paleniskiem na długich kręcących się nad nim wałkach, podawany na słodko jako tradycyjna ludowa przekąska tak bardzo rozanielił kubki smakowe Agnieszki, że zaraz po powrocie do kraju zrodził się w jej głowie pomysł na biznes – i to nietuzinkowy!

Wraz ze swoją wspólniczką Karoliną postanowiły rozpocząć swoje pierwsze przedsięwzięcie pod nazwą FABRYKA KURTOSZA – mała ręczna manufaktura.

TRANSYLWAŃSKIE KORZENIE

Choć kurtosz jest bardzo spopularyzowany na Węgrzech i coraz śmielej ta przekąska zaczyna wkradać się do innych krajów, należy tu podkreślić, że jego korzenie sięgają do malowniczej Transylwani – tej samej krainy, gdzie mieści się Zamek słynnego hrabiego Drakuli. Kurtosze jako ludowe specjały wypiekali na tamtych terenach wysokogórscy górale zwani Szeklerami. Przysmak ten zapewniał im odpowiednie uzupełnienie diety o glukozę – najprostszy składnik wytwarzający energię. Oryginalny kołacz sporządzany był wyłącznie na słodko, z dodatkiem cukru lub pudru waniliowego. Tamtejsza ludność specjalizowała się również w drugim wytwarzanym przez siebie daniu – langoszu, różnił się on przede wszystkim formą i metodą wytwarzania – zamiast opalania na ogniu, wymagał smażenia i przypominał płaski placek, ot taki polski podpłomyk.
fabrykakurtosza01

Kürtőskalács, czyli kurtosz, jest wypiekany na grubych wałkach – nazywany jest też ciastem kominowym co idealnie oddaje proces samego ściągania gotowego produktu z formy – para bucha z niego jak z komina, a zapach unoszący się wokół potrafi skruszyć nawet największych twardzieli.

OD PODRÓŻY DO BIZNESU

Po powrocie z urlopu prace nad biznesem nabrały tempa i obie Panie, Agnieszka i Karolina, stworzyły pierwszy w Zagłębiu lokal serwujący wyśmienicie wypieczone kurtosze.

Dlaczego kurtosz a nie langosz? Tak jak wspomniałem powyżej i, co zaznaczyły w wywiadzie same właścicielki, metoda jego wypiekania jest mniej uciążliwa, ponieważ nie wymaga smażenia w oleju, a za to może być on wypiekany w grillu. Niezbite fakty przemawiają za kurtoszem:

 • jest bardziej pożywny od langosza
 • przygotowywany na świeżo może być spożywany na ciepło lub na zimno – dość długo zachowuje miękkość po upieczeniu, nie zsycha się
 • ponieważ nie podlega procesowi smażenia jest zdrowszy i nie ma przeciwwskazań w jego spożywaniu dla osób z dietą
 • daje możliwość skomponowania większej ilości smaków

Przy samych smakach zatrzymamy się na chwilę. Wspomniałem, że oryginalny kurtosz serwowany jest wyłącznie na słodko, jednak w głowach naszych śmiałych i przedsiębiorczych Pań zrodził się dodatkowy pomysł. Ciasto wzbogaciły o własne doświadczenia kulinarne – Pani Karolina posiada gruntowne wykształcenie gastronomiczne, co wykorzystała wprowadzając modyfikacje do receptury i tym samym przemycając szereg dodatków, które pozwalają cieszyć się kurtoszem o słonym smaku, między innymi poprzez zapiekanie weń pikantnego salami i sera, lub suszonych włoskich pomidorów – osoby przyzwyczajone do spożywania pizzy o podobnych smakach będą wniebowzięte!
fabrykakurtosza03

Jak przyznają same Panie w wywiadzie dla redakcji sosnowiczanie.net ich planem od samego początku było zaproponowanie szybkiej i wygodnej przekąski, która trafiałby w gusta sporej ilości odbiorców, dlatego powiększenie palety smakowej okazało się strzałem w dziesiątkę. Nieograniczone możliwości jakie daje kurtosz powinny zadowolić nawet najbardziej wymagających smakoszy.

FAKTY ODNOŚNIE DO SOSNOWIECKIEGO KURTOSZA:

 1. Jest pierwszą tego typu inicjatywą w Zagłębiu
 2. Lokal gastronomiczny mieści się na rogu Alei Zwycięstwa od strony Wydziału Komunikacji przy ulicy Małachowskiego
 3. Początek działalności datowany jest na październik 2013 roku
 4. Kurtosz ma długość około 18 cm  a po rozwinięciu osiąga 1,5 m !
 5. Jest wypiekany na miejscu pod indywidualnie skomponowane zamówienie klienta – istnieje również możliwość wcześniejszego zamówienia telefonicznego, co pozwala zaoszczędzić czas
 6. Szeroki wachlarz dodatków sprawia, że możemy skomponować niemal 60 różnych kurtoszów! Najpopularniejsze obecnie smaki to: rafaello (biała czekolada i wiórki kokosowe), słony (pikantne salami i ser włoski) oraz nowość w ofercie – krówka (masa krówkowa i płatki migdałowe).

OFERTA DODATKOWA

Przez półtora roku działalności FABRYKA KURTOSZA zdobyła uznanie podczas udziału w wielu imprezach związanych z gastronomią odbywających się w naszym regionie. Panie zdecydowały się na udział w projekcie przystanek śniadanie – odbywającym się w centrum Katowic, jak i w Sosnowcu – nadchodząca impreza już w tę sobotę 20 marca – dni Węgierskie w Sosnowcu.

Oprócz zakupu smakołyku na miejscu w lokalu fabryka oferuje również swoje usługi w zakresie:

 • cateringu na zlecenie firm i instytucji oraz prywatne przyjęcia
 • przekąsek serwowanych na weselach/ imprezach
 • kurtosz może stanowić również oryginalny słodki prezent dawany bez okazji

Niewątpliwym atutem lokalu jest jego aranżacja wraz z witryną, na której wystawione są smakowicie prezentujące się kurtosze. Przyciąga ona uwagę przechodzących osób i sprawia bardzo dobre wrażenie, ożywiając tę część centrum miasta. Bliskość barów i urzędów daje możliwość serwowania szybkich przekąsek osobom pracującym w pobliżu bez konieczności zamawiania jedzenia na dowóz za dodatkową opłatą.

Dla lojalnych klientów przewidziane są kupony promocyjne:
Przy zakupie 8 kurtoszy i wypełnieniu kuponu pieczątkami w lokalu kurtosz na słodko gratis!

FABRYKA KURTOSZA otwarta jest w następujących godzinach:
Od poniedziałku do piątku 9-18
W soboty 10-14

Strona na Facebooku
Strona internetowa

Lokalizacja:
Akceptuję
x